Truva Satranç Spor Kulübü

Yükleniyor...

Sistem Yükleniyor. Lütfen Bekleyin!


TRUVA LOGO Adana Truva Satranc Spor Kulübü Satranç
Anasayfa Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Yorum yaz         01 Ekim 2020 Perşembe
MENÜ
Ana Sayfa
Satrancın Tarihçesi
Satrancın Faydaları
Satranç Tanıtım Filmi
Türkiye ve Adana'da Satranç
Kulüpte Satranç Eğitimi
Kulüp Faaliyetleri
Kulüp Sporcularının ELO ve UKD'leri
Lisans İşlemleri
Açılışlar
Kombinezonlar
Oyun Ortası
Oyun Sonu
Analizli oyunlar
Oyun bankası
Dünya şampiyonları
Mat problemleri
Ödüllü mat problemleri
Adana Faaliyet Programı
TSF Faaliyet Programı
Makaleler
Duyurular
Fotoğraf Galerisi
Yorumlar
Üye İşlemleri
 Kullanıcı Adı:
 Şifre:
Şifremi unuttum
Yeni üye kaydı
YAŞAM VE MÜCADELENİN EN MEDENİ HALİ: SATRANÇ 05 Haziran 2016 Pazar  
                         YAŞAM VE MÜCADELENİN EN MEDENİ HALİ: SATRANÇ
         
           Öğrencilerim, “Hocam, neden bu okulda bu kadar kural var?”, diye isyan ettiklerinde aklıma oyun örneği gelir. İnsanlar hayatta kalmanın en iyi yollunun işbirliği içinde bir arada yaşamak olduğunu keşfetmiş, bir arada yaşayabilmek için kendilerini oluşturdukları toplulukların içerisinde sınırlandırmak zorunda kalmıştır. Diğer birçok canlıda olduğu gibi yemek ve hayatta kalmak için rakibini alt etmekten ve hatta öldürmekten ziyade onlarla birlikte hareket etmenin kendi varlığı açısından olumlu sonuçlarını farkettiği için bugün vardır. Hala yaşamak için öldürme güdüsüyle hareket edenlerin aksine topluluk içinde barış ve işbirliğini seçenler rekabet hissini oyunlarla tatmin ediyorlar. “Düşünsenize, futbolda topa elle dokunduğunuzu, basketbolda topu tutup zıplatmadan yürüdüğünüzü… Aynı zevki alır mıydınız? Futbol ve basketbol o zaman bambaşka olmazlar mıydı!” diye cevap veririm öğrencilerime.
          
            Elbette kurallar değişebilir, yenilikler gelebilir. İnsanlar yeni kurallar konusunda anlaşabilirler. Vurgulamak istediğim üzerinde uzlaşılmış kurallar dâhilinde oynandığında oyunlar anlamlı ve eğlencelidir. Satranç da hatırladığım kadarıyla savaşmaktan bıkmış Hint toplumunun rekabet güdüsünü tatmin etmek için icat ettiği en medeni yol.
          
            Bir veli olarak da çocuğumuzu yetiştirirken ona alttan alta vermek istediğimiz mesaj, kuralların oyunları anlamlı kıldığı, bunun hayattaki karşılığının ise insanların uyum içinde yaşama çabasının olduğu. Şunu biliyoruz ki sınırsız özgürlükle, istediği her şeye her an sahip olup hep övgüyle hijyenik ortamda yetişen çocuklar kesinlikle en mutlu değiller. Hatta mutsuzlar! Hayatın içinde dahi aslında, ilginçtir, sınırlı olmak ve bu sınırları aşmak için mücadele etmek insanı mutlu eder. Mücadele isteği insanı ayakta tutar.
          
            Bir hikâyeye göre*, Japon halkı taze balık yemek ister. Ancak uzak denizlerden tutulup getirilen balıklar gelene kadar ölmektedir. Dondurulan balıklar da damak tadına hitap etmez. Bir türlü balıkları canlı ve taze tutmayı başaramaz balıkçılar. Bir gün döndüklerinde akvaryumdaki balıkların çoğunun canlı olduğunu görünce şaşırıp incelerler. Görürler ki avlanırken yanlışlıkla akvaryuma karışan minik köpek balıkları, avlanan balıkları kovalamış, canının derdine düşen balıklar da kaçıp hayatta kalmayı başarmış. Bunun üzerine Japon balıkçılar her avda köpek balıklarını havuza bilerek atıp Japon halkının taze balık ihtiyacını karşılamış. Mücadele etmek için bahaneleri kalmayan balıklar önceleri telef olurken, köpek balığından kaçmak gibi bir zorunluluk doğunca hayatta kalabilmişlerdir… İnsan da dolayısıyla zorluklarla karşılaşıp mücadele ettiği sürece canlı ve dinç kalabilir. *

           *(kaynak:http://kisiselbasari.com/beyninize-bir-kopek-baligi-atin.html, erişim tarihi 07.03.2016, 12.58)
            
             Mademki hayatın yansıması genelde oyunlarda ve özelde de satrançta kendini gösteriyor, o zaman asıl amacın kazanmak değil mücadele etmek, heyecan yaşamak ve aynı zamanda öğrenmek olduğu vurgulanmalıdır. Satranç eğitimiyle hırsa kapılmadan mücadele etmeyi; yenmeyi, yenilmeyi; yenilgiyi hazmetmeyi, zaferi ölçülü yaşamayı; rakibini tebrik etmeyi, galip gelince de başarının tadını çıkarmayı ve yeni başarılara yelken açmayı satrançta öğrensin çocuk çünkü yaşam da öyledir: Ne kazandığında tüm dünya artık senindir, ne de kaybettiğinde dünyanın sonu gelmiştir.
         
             Çocukların bedensel gelişimi için birçok spor yaptırılabilir ancak zihinsel ve duygusal gelişimleri için satrancın ne kadar etkili olduğunu çocuğumuzda gözlemliyoruz:
          
              Kendi yaşıtlarıyla, kendinden hem büyük hem küçüklerle satranç ortak noktasında buluştuğunu görüp sosyalleşmesini görüyoruz.
          
              Evde oynarken birlikte zaman geçiriyoruz ve bu paylaşım ona satrancı daha çok sevdiriyor. Tabletlere, akıllı telefonlara, televizyon ve bilgisayarlara bağımlı çocuklara sahip anne babaları görünce çocuğumuzla ne kadar kaliteli zaman geçirdiğimizi fark ediyoruz.

             Oynarken birkaç adım sonrasını düşünüp, bizi tuzağa düşürüp mat edebilmesine ondan daha çok seviniyoruz.
          
             ‘Baba vezirinle alsaydın atımı, daha iyi bir hamle olurdu!” cümlesiyle farklı bakış açılarına sahip olduğunu görüyor ve her oynayışında değişen hamlelere karşı çözüm üretip yeni yollar keşfetmesiyle mutlu oluyoruz.
           
              Kaybettiğinde neden kaybettiğini düşünmesi konusunda destekliyor, öz-değerlendirme gücüne erişmesine yardımcı oluyoruz.
           
              Saatlerce ekranlara bakıp zihnini ve gözlerini bozacağına tahtaya odaklanıp sabırla taşları zihninde oynatışına büyüleniyoruz.
           
              Kalenin yerine oyuncak robotunu, atın yerine gümüş oyuncak atını koyup kendi ses efektini oluşturmasındaki yaratıcılığına gülümsüyoruz.
          
              Satrancın, çizdiği ve boyadığı resimlerde yer edinişine tanık oluyoruz.
           
             Son olarak, onunla daha neler neler öğreneceğimizi düşünerek birlikte geçireceğimiz verimli saatlerin farkındalığında anne baba olarak ayrıca motive oluyoruz.

                                                                           Kenan AKARSLAN www.kenanakarslan.com
Bu makaleye yorum yaz  -  Yazdır  -  << Geri <<
YORUMLAR
Duyurular
2020-2021 DÖNEMİ SATRANÇ KURSLARIMIZ BAŞLIYOR.
test
2013-2014 SEZONU EĞİTİM DÖNEMİMİZ 20 EYLÜL 2013 CUMA GÜNÜ BAŞLIYOR
2012 TSF GENEL KURULU AÇIK ÇAĞRI
Truva Satranç Spor Klubü Yaz Dönemi Çalışmaları 11 Haziran 2012 Tarihinde Başlıyor..
2011 GELENEKSEL 3. BELEMEDİK SATRANÇ TURNUVASI
2011 GELENEKSEL 3. BELEMEDİK SATRANÇ TURNUVASI
2010-2011 ADANA SATRANÇ FAALİYET PROGRAMI
29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI SATRANÇ TURNUVASI
2010/2011 KAYIT DÖNEMİ BAŞLIYOR
Makaleler
Tavsiye Et
 Adınız Soyadınız:
***
 Arkadaşınızın E-maili :
***
 
2006 © Truva Satranç Spor Kulübü
  
Adana Satranç - Adana Çiçek