Truva Satranç Spor Kulübü

Yükleniyor...

Sistem Yükleniyor. Lütfen Bekleyin!


TRUVA LOGO Adana Truva Satranc Spor Kulübü Satranç
Anasayfa Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Yorum yaz         30 Eylül 2020 Çarşamba
MENÜ
Ana Sayfa
Satrancın Tarihçesi
Satrancın Faydaları
Satranç Tanıtım Filmi
Türkiye ve Adana'da Satranç
Kulüpte Satranç Eğitimi
Kulüp Faaliyetleri
Kulüp Sporcularının ELO ve UKD'leri
Lisans İşlemleri
Açılışlar
Kombinezonlar
Oyun Ortası
Oyun Sonu
Analizli oyunlar
Oyun bankası
Dünya şampiyonları
Mat problemleri
Ödüllü mat problemleri
Adana Faaliyet Programı
TSF Faaliyet Programı
Makaleler
Duyurular
Fotoğraf Galerisi
Yorumlar
Üye İşlemleri
 Kullanıcı Adı:
 Şifre:
Şifremi unuttum
Yeni üye kaydı
ÇOCUK YETİŞTİRMEK SATRANÇ OYNAMAKTIR 10 Aralık 2019 Salı  
 ÇOCUK YETİŞTİRMEK SATRANÇ OYNAMAKTIR!!

 

“ANNE BABALARIN EN SIK YAPTIĞI ALTI HATA VE

ÇOCUKLARIN VERDİĞİ TEPKİLER

PEKİ, NE YAPMAK LAZIM?

 

EBEVEYN OLMAK; kitabı veya okulu olmayan zor bir uğraş. Üstelik önceden deneme imkânımız ya da zorlandığımızda açıp bakabileceğimiz bir kullanma kılavuzumuz da yok. Belki de anne baba olmanın en zorlu tarafı tecrübe kazanarak öğrenmek, öğrenirken de tüm iyi niyetimize rağmen zaman zaman hata yapmak. Her ebeveyn hatalı davranabilir; yeter ki çocuklarımızın verdiği tepkilerden hatamızı anlayıp gelecek sefer dikkatli davranalım. En sık yaptığımız hatalar aslında anne baba olarak bazen kendi yetişkin hayatımızda da zorlandığımız alanlardır. Bu nedenle öncelikle kendi iyi/zayıf yanlarımızı bilmek, tahammülümüzün sınırlarından haberdar olmak, eşler arasındaki ilişkiye özen göstermek de hatalarımızı tekrarlamamızı önleyen yollardır.

 

1.İSTENMEYEN  DAVRANIŞA ODAKLANMAK

 

Anne babalar olarak, belki de insan olmanın doğası gereği yolunda gitmeyen, olmayan, yürümeyen durumlara daha çok dikkat ederiz. Bunun sonucunda da çocukların yaptığı olumsuz davranışları daha sık görür ve uyarmaya başlarız. İyi niyetle başladığımız sürecin sonunda çocuklarımız da olumsuz davranış gösterebilirler ve aldıkları ilgiden dolayı olumsuz davranışlarını sürdürürler.

 

Çocukların tepkisi: Anne baba çocukları olumsuz davrandığında; “yapma”, ”bağırma”,”sıkma kardeşini” gibi uyarılarda bulunduğunda, çocuk da anne babadan olumsuz ilgi almış olur. Çocuklar için olumlu veya olumsuz ilgi fark etmez. Bunun içinde olumsuz davranışını devam ettirir. Sürekli uyarı alan olumsuz davranış ise güçlenir ve çocuk tarafından tekrarlanır. Çocuk “yapma” dediğiniz davranışı sergilemeye devam eder.

 

Ne yapmak Lazım? Öncelikle çocuklarınızı çok sık uyarmayın. Uyardığınızda ise, bunu, ses tonu, kelimeleriniz ve zamanlamanızla doğru şekilde yapın. Çocuğunuzun olumlu davranışlarını sözle ve hareketlerinizle ödüllendirerek onu besleyin. Kendi içinde gösterdiği gelişmeyi onaylayın. Olumsuz davranışlarına çok yoğun şekilde odaklanmayın.

 

2.TUTARLI OLMAK

 

Bir kural, yöntem, metot veya düzenlemeyi deneyecek veya yeni başlayacaksanız kendinizden ve zamanlamadan emin olun. Doğru karar verdiğinize emin değilseniz veya içinde bulunduğunuz durum veya şartlar (anneanne babaannelerin varlığı, yatıya gelecek misafir, kardeş doğumu, tatile gitmek) tutarlı olmanıza engel olacaksa bunu önceden hesaplayın.

 

Çocukların Tepkisi: Başlanan ve yarım bırakılan yöntemler ve kurallar çocukların anne babaya olan güvenini sarsmakla kalmaz, anne babanın yetkinliğine de gölge düşürür. Üstelik de çocuğunuz sizin yaptığınız davranışı model alır, evde söylenen sözlerin yerine getirilmediğini öğrenir.

 

Ne yapmak lazım? Tutarlı davranacağınızdan emin olmadan yeni bir kural veya düzenlemeye başlamayın. Hem kendi içinizde, hem ev düzeninizle, hem de eşinizle tutarlı olun. Çabuk pes etmeyin. Çocuğunuz sınırlarınızı test ederken, siz tutarlı ve kararlı davranmaya devam edin, model olduğunuzu unutmayın.

 

3.ARKADAŞ OLMAYA ÇALIŞMAK

 

Çocuğunuzla zaman geçirmek, onunla birlikte olmak, keyifli anları paylaşmak belki de anne baba olmanın en güzel tarafı. Ama bunun için onun arkadaşı olmamız gerekmiyor. Sizin kendi arkadaşlarınız var, çocuğunuzun ise kendi arkadaşları var. Bu nedenle ”ben çocuğumla arkadaş gibiyim” söylemi ilk anda çok olumlu çağrışımlar yapsa da anne baba olmanızın gerekliliğini hafife almayın.

 

Çocukların tepkisi: Çocuklar sınır, güvence ister. Kendilerinin anne baba tarafından sevildiği ve korunduğunu hatırlamaya ihtiyaç duyar. Sınırları ise arkadaşlarımız değil ebeveynlerimiz koyar. Ebeveynler ile arkadaş gibi olan çocuklar dış dünyada arkadaşlık ilişkilerinde zorlanabilir, benmerkezci bir yapı geliştirebilirler.

 

Ne yapmak lazım? Arkadaş olmak söyleminden iyi zaman geçirmek, ona saygı duymak, birlikte yapılan etkinliklerden keyif almayı anlıyorsanız işler yolunda demektir. Arkadaşı olmaya çalışırken sınır koymayı, gerekli durumlarda yönlendirmeyi, örnek olmayı, öğretmeyi, düzen ve güvence sağlamayı, kısacası, öncelikle anne babası olmayı unutmayın!

 

4.OLUMSUZ DİL KULLANMAK

 

Konuşurken seçtiğiniz kelimeler, ifade ediş tarzınız, cümlelerinizin taşıdığı mesajlar çok önemlidir. Bu nedenle çocuklarınızla iletişim kurarken sadece ne söylediğinize değil, nasıl söylediğinize de dikkat edin. Böylece sadece ifadenizi biraz değiştirerek çocuklarınızla olan ilişkinizde daha özenli davranmış olursunuz. Çünkü olumsuz dil, maça eksi puanla başlamak demektir.

 

Çocukların tepkisi: olumsuz ifade kullanımı çocukların da aynı ifadeleri öğrenmelerine neden olur. Sizin yetkinliğinizi tehdit edebilir, “yapmayacağım işte”, “vermezsen verme” gibi hırçın ifadelere dönüşebilir. Bu noktadan sonra da yapıcı bir iletişime dönmek çok zordur.

 

Ne yapmak lazım?

 “Ödevini yapmazsan televizyon seyredemezsin” yerine “ ödevini bitirdikten sonra televizyon izleyebilirsin” diyebilirsiniz. İlkinde olumsuz davranışa odaklanır, neredeyse bir cezadan bahsederken, ikincisinde ise çocuğunuza olan inancınızı belirtir ardından keyifli etkinliği hedef gösterirsiniz. Bu bizler içinde geçerli, değimli?

 

5. YETKİN GÖRÜNMEMEK

 

Çocuklar çok büyüdüklerinde bile karşılarında yetkin, kararlı, tutarlı anne babalar görmek isterler. Böyle ifade etmeseler bile, onları koruyan kollayan yetişkinlerin yaşadıkları sorunlara çözüm bulmalarını ister, anne babaları tarafından iyi yönetilmeye ihtiyaç duyarlar. “ hadi anneciğim noolursun”,”bak beni ne kadar üzüyorsun ağlayacağım şimdi”,” lütfen sana yalvarıyorum”,  “iyi o zaman baban gelsin de ona anlatırsın derdini” gibi yaklaşımlar ebeveyni güçsüzleştirir, çocuk anne-baba arasındaki güç dengesinin bozulmasına neden olur.

 

Çocukların tepkisi: Güç dengeleri alt üst olduğunda çocuk kontrolü eline alır, durumlar üzerinde denetim sahibi olur. Bu dengesizlik çocuğa aynı zamanda kızgınlık getirir. Çocuk bunu yaparken de hırçınlaşır, anne babayı yetkin görmek için onları daha da zorlayan hareketler yapar, test eder. Sonunda ise ya ceza alır, bazen bağırılır, bazen ise tokat yer.

 

Ne yapmak lazım?

Evde güç dengelerinin mutlaka anne baba çocuk arasında sağlanması gerekir. Bazı istisnai durumlarda çocuklar söz sahibi olsalar da, anne babalar yetkin ve tutarlı bir tavır sergilemelidir. Yalvarmak, yaşa uygun olmayan açıklamalar yapmak, çok uzun cümleler kurmak, geleceğe dair uzun söylemeler vermek, rica etmek, tehdit etmek gibi davranışlar anne baba yetkinliğini kısıtlar. Çocuğun gelişim dönemine uygun açıklamalarla, kararlı ve tutarlı olmak, çocuğun yaşadığı her durumda onu yönetebilecek becerilere sahip olmak önemlidir.

 

6. ÖNLEYİCİ OLMAMAK

 

Bazen sorun çıkmadan önlemek, sorun çıktığında onu çözmeye çalışmaktan daha kısa sürer ve daha az  yorucu olabilir. Bu nedenle çocuğunuzun kişilik özelliklerini, zayıf yanlarını, eşref saatlerini bilmek ve bunlara göre önleyici davranmak çok önemlidir. Son anda kural, ödül veya ceza çıkarmamak çocuğun hayatını tahmin edilebilir kılmak oldukça önemlidir.

 

Çocukların tepkisi: Sorun çıktığı anda kızmak, sinirlenmek, davranışı durdurması için çocuğu tehdit etmek veya hemen o anda bir ödülle davranışı durdurmak verimli yöntemler değildir. Siz önleyici olmadığınızda veya kuralları, yaptırımları önceden belirtmediğinizde çocuğun kafası karışabilir, huysuzlaşabilir.

 

Ne yapmak lazım?

 Alışveriş merkezine gittiğinizde oradaki oyuncaklara binmek için çocuğunuzun hevesli hatta ısrarcı davranacağını düşünüyorsanız, bunun önlemini evden çıkmadan önce alın, gidince orada ne yapacağınızı, neye izin olup olmadığını açıklayın. Böylece onu alışveriş merkezinde çekiştirmeden, diğer insanların bakışlarından rahatsız olmadan, sinirlenip öfkelenmeden keyifli zaman geçirebilirsiniz. Aksi halde önleyici olmamak çürük dişi fırçalamaya benzer; çok geç olabilir.”

 

Çocuk yetiştirmekte yaptığımız hatalar ve doğrular bizim değil çocukların gelecekteki yaşamını doğrudan etkileyecektir. Başarılı bir insan ve satranççı olmasını istiyorsak eğer önce bizler başarmalıyız. Çünkü çocuk yetiştirmek satranç oynamaktır.

Bu makaleye yorum yaz  -  Yazdır  -  << Geri <<
YORUMLAR
Duyurular
2020-2021 DÖNEMİ SATRANÇ KURSLARIMIZ BAŞLIYOR.
test
2013-2014 SEZONU EĞİTİM DÖNEMİMİZ 20 EYLÜL 2013 CUMA GÜNÜ BAŞLIYOR
2012 TSF GENEL KURULU AÇIK ÇAĞRI
Truva Satranç Spor Klubü Yaz Dönemi Çalışmaları 11 Haziran 2012 Tarihinde Başlıyor..
2011 GELENEKSEL 3. BELEMEDİK SATRANÇ TURNUVASI
2011 GELENEKSEL 3. BELEMEDİK SATRANÇ TURNUVASI
2010-2011 ADANA SATRANÇ FAALİYET PROGRAMI
29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI SATRANÇ TURNUVASI
2010/2011 KAYIT DÖNEMİ BAŞLIYOR
Makaleler
Tavsiye Et
 Adınız Soyadınız:
***
 Arkadaşınızın E-maili :
***
 
2006 © Truva Satranç Spor Kulübü
  
Adana Satranç - Adana Çiçek